Historia

Etelä-Pohjanmaan Beagle ry on perustettu 28.5.1974 Seinäjoella. Kokouksessa oli läsnä 33 jäsentä. Ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Antti Pajukoski Seinäjoelta ja sihteeriksi Antti Aro Ilmajoelta. Johtokuntaan valittiin samalla Mauno Vuori (Lapua), Jussi Rintamäki (Lapua), Martti Westerback (Kauhava), Heimo Tervonen (Kauhava), Mauri Kannosto (Jalasjärvi), Kalervo Viitala (Nurmo) jaTapani Harju (Alavus).

Puheenjohtajina ovat toimineet:

  • 70-luku: Antti Pajukoski, Martti Westerback ja Pentti Perälä (Ilmajoki)
  • 80-luku: Kalervo Viitala (Nurmo), Pekka Vesilahti (Ilmajoki) ja Erkki Lind (Seinäjoki)
  • 90-luku: Esko Vattulainen (Seinäjoki)
  • 2000-luku: Esa Mäkelä (Jalasjärvi)
  • 2013 -> Mika Pihlajamäki (Alavus)

Pekka Heimovirta Seinäjoelta on toiminut vuodet 1983-1988 sihteerinä ja rahaston-hoitajana vuodesta 1983  jatkaen edelleen.

Toimintaa

Ensimmäinen kerhon mestaruuskisa oli 1974, sen voitti u. Rommel (om. Pentti Perälä Ilmajoki). Samana vuonna tuli myös ensimmäinen Ajovoittaja alueellemme K & MVA Pikistä, jonka omisti Antti Myllymäki Seinäjoelta.

Etelä-Pohjanmaan Beagle ry:n tarkoitus on edistää beaglen kasvatusta, niiden metsästyskelpoisuuden ja ulkomuodon parantamista sekä toimia yhdyssiteenä beaglea harrastavien henkilöiden keskuudessa. Järjestämme vuosittain elokuussa Beaglepäivät. Kerhonmestaruus kokeet nykyään kaksiosaisena. Maaliskuussa on vuosikokous, jossa käsitellään vuoden tapahtumat ja palkitaan menestyneet Beaglet kokeissa ja näyttelyissä. Valitaan myös luottamushenkilöt, kuten johtokunnan jäsenet ja edustajat Beaglejärjestön vuosikokoukseen ja Kennelpiirin kokoukseen.

Kerhomme saa myös järjestettäväkseen Ajovoittajan ja Lännenlohko-valintakokeet eri alueiden Beagle-yhdistysten kesken vuoroittain. Olemme myös järjetäneet Beaglejärjestön 25–Vuotisjuhlan ja juhlanäyttelyn Seinäjoella 1986 ja järjestön vuosikokouksen ja erikoisnäyttelyn v. 1990 Ähtärissä ja 2002 Nurmossa ja uudelleen Ähtärissä 2014 ja samalla vietettiin E-P:n Beaglen 40-vuotisjuhlaa

Kerhomme viirin on suunnitellut Martti Mannersuo vuonna 1981 Ilmajoelta, jolle luovutettiin ensimmäinen viiri.

Kerhomme jäsenten Beaglet ovat voittaneet 5 kertaa Ajovoittajan.

  • 1974 Harjavallassa voitti *** Piki EK 154 79,17 Antti Myllymäki Seinäjoki
  • 1983 Mynämäellä voitti *** Donna EK 531 66,16 Asko Jaskari Nurmo
  • 1985 Kemissä voitti ** Roy EK 675 91,93 Erkki Takkula Kauhajoki
  • 1986 Jämsässä voitti ** Roy EK 675 50,04 Erkki Takkula Kauhajoki
  • 1993 Kuusamossa voitti ** Kata EK 1161 84,86 Mikko Harju Alajärvi
  • 1985 Takkulan ** Roy saavutti MAAOTTELU-voiton Ruotsissa.

Lukuisat ovat myös lohkovoitot.

Alueemme Ajovoittajaottelut:

  • 1968 I Ilmajoki **Rita 33 77,00 p, Mikko Jutila Raahe
  • 1982 XIV Kurikka *** Vili 317 81,86 p, Esko Heikkilä Ylivieska
  • 1994 XXVII Nurmo ***Veskansan Vikke 87,44 p, Seemi Auvinen Sulkava
  • 2006 XXXIX Lapua *** Kisällitien Tanu–Pate 182,13 p, Aimo Ekonkari Kalajoki
    2018 51. Jalasjärvi

Kerhomme on viettänyt 10-vuotisjuhlia Ähtärissä 1984, 30-vuotisjuhlia Nurmossa 2004 ja 40-vuotisjuhlia Ähtärissä 2014.

Jäsentemme koirat ovat saavuttaneet K & MVA , MVA ,KV arvoja suuren määrän.

Kerhomme jäsenet ovat olleet mukana Suomen Beaglejärjestön toiminnassa. Johtokunnassa Antti Pajunkoski Seinäjoelta 70- luvulla, toimien varapj. Pekka Vesilahti Ilmajoelta 80-luvulla , Jouni Pitkäaho Ähtäristä 90-luvulla, Esko Vattulainen Seinäjoelta 2000-luvun taitteessa ja sen jälkeen nykyisin Esa Mäkelä Jalasjärveltä.

Jalostusjaostossa ovat olleet mukana Kalervo Viitala Nurmosta, Pekka Vesilahti Ilmajoelta, Hannu Rasku Nurmosta, Jyrki Ala–Reini Isostakyröstä ja nykyisin Aslak Valli Ilmajolta.

Koe- ja koulutusjaostossa on ollut Pentti Perälä Ilmajoelta, Jouni Pitkäaho Ähtäristä, Matti Isokangas Seinäjoelta ja Matti Rinta–Hiiro Alahärmästä.

Beaglejärjestön kasvattajapalkinnot

Beaglejärjestön pronssiset kasvattajapalkinnot:

  • 1985 – Antti Pajunkoski,  Seinäjoelta
  • 1986 – Asko Jaskari, Nurmo
  • 1987 – Antti Yli–Pelkonen, Kauhava
  • 1993 – kennel Laidunkujan, Aslak Valli, Ilmajoki
  • 1996 – kennel Jaritan, Ritva Yli–Ojanperä, Ilmajoki
  • 2007 – kennel Loukonojan, Veikko Ojala, Kurikka
  • Ilmajokinen Aslak Valli, Laidunkujan kennel 1993 pronssinen ja hopeinen. Sai 1996 Suomen Beaglejärjestön ensimmäisen Kultaisen kasvattajapalkinnon. Aslak Valli sai myös seuraavana vuonna Suomen Kennelliiton Vuolasvirta-palkinnon.

Beaglejärjestön hopeinen kasvattajapalkinnot:

  • 1993 – kennel Laidunkujan, Aslak Valli, Ilmajoki

Beaglejärjestön kultainen kasvattajapalkinnot:

  • 1996 – kennel Laidunkujan, Aslak Valli, Ilmajoki

Menestys Beaglejärjestön päänäyttelyissä

Jäsentemme koirat ovat voittaneet myös Beaglejärjestön päänäyttelyn:

  • 1988 Tampereella , u. Rape om. Pekka Vesilahti Ilmajoelta
  • 1991 Keminmaalla Kiilan Peetu om. Aaro Pitkäaho Ähtäristä
  • 1992 Hämeenlinnassa Kiilan Peetu
  • 2001 Kokkolassa Korpikuusen Betsy om. Jyrki Pelkkikangas Kauhavalta

Rape ja Kiilan Peetu ovat voittaneet myös jälkeläisluokan.

2008 Keminmaalla Marja–Riitta Huhdan Hutikan kennelin kasvatit voittivat kasvattajaluokan.

Beaglejärjestön ansiomerkit

Kultaiset
1980 – Antti Pajunkoski, Seinäjoki
1991 – Martti Vesterback, Kauhava
1994 – Kalervo Viitala, Nurmo
1995 – Erkki Lind, Seinäjoki
1996 – Pekka Vesilahti, Seinäjoki
1998 – Asko Jaskari, Nurmo
2000 – Heimo Tervonen, Kauhava
2001 – Jouni Pitkäaho, Ähtäri
2002 – Aslak Valli, Ilmajoki
2005 – Pekka Heimovirta, Seinäjoki
2006 – Jyrki Ala–Reini, Isokyrö
2007 – Raimo Tulisalmi, Vähäkyrö
2007 – Esa Mäkelä, Jalasjärvi
2009 – Veikko Ojala, Kurikka

Hopeiset
197??? – Onni Nieminen, Seinäjoki
1976 – Frans Hakamaa, Ilmajoki
1977 – Antti Pajunkoski, Seinäjoki
1978 – Martti Vesterback, Kauhava
1979 – Kalervo Viitala, Nurmo
1980 – Antti Aro, Ilmajoki
1980 – Pekka Vesilahti, Ilmajoki
1981 – Pentti Perälä, Ilmajoki
1981 – Antti Yli-Pelkonen, Kauhava
1982 – Heimo Tervonen, Kauhava
1982 – Mauno Vuori, Lapua
1983 – Erkki Lind, Seinäjoki
1983 – Hannu Rasku, Nurmo
1984 – Asko Jaskari, Nurmo
1983 – Erkki Palomäki, Alavus
1985 – Pekka Heimovirta, Seinäjoki
1985 – Esa Mäkelä, Jalasjärvi
1986 – Vilho Kätkä, Peräseinäjoki
1986 – Aaro Pitkäaho, Ähtäri
1987 – Esa Raivio, Ähtäri
1987 – Salomon Polvisalo, Ilmajoki
1988 – Matti Hauta, Kauhava
1988 – Eero Ojanperä, Ilmajoki
1989 – Seppo Raivio, Ähtäri
1989 – Erkki Rintala, Kauhava
1990 – Esko Ojala, Nurmo
1990 – Jouni Pitkäaho, Ähtäri
1991 – Aslak Valli, Ilmajoki
1992 – Erkki Takkula, Kauhajoki
1992 – Martti Hauta, Kauhava
1993 – Pentti Pitkänen, Seinäjoki
1994 – Esko Vattulainen, Seinäjoki
1994 – Jyrki Ala-Reini, Isokyrö
1995 – Antti Laine, Kurikka
1995 – Arvo Ojanperä, Töysä
1997 – Raimo Tulisalmi, Vähäkyrö
1998 – Jyri Hautamäki, Ilmajoki
1999 – Veikko Ojala, Kurikka
2000 – Antti Fagerholm, Kauhava
2002 – Sakari Kankaanpää, Ilmajoki
2000 – Matti Isokangas, Seinäjoki
2002 – Jukka-Pekka Huhtamaki, Lapua
2003 – Jaakko Ylinen, Ilmajoki
2003 – Timo Marttila, Laihia
2003 – Jarmo Aro, Kauhava
2004 – Matti Rinta-Hiiro, Alahärmä
2005 – Jyrki Pelkkikangas, Kauhava
2008 – Ari Leppäkangas, Ylistaro
2009 – Maria-Riitta Huhta, Ilmajoki
2014 – Eija Leppäkangas, Seinäjoki
2014 – Jaakko Hautamäki,
2014 – Mika Pihlajamäki, Alavus
2014 – Mikko Viitasaari, Ilmajoki

Beaglejärjestön viiri
2018 Aslak Valli, Ilmajoki

E-P:n Beagle ry:n viirit

1983 – Antti Pajunkoski 50 v
1985 – Kalervo Viitala 50 v
1986 – Martti Vesterback 50 v
1985 – Ilmajoen Metsästysseura
1996 – Suomen Beaglejärjestö
1987 – Kurikan Metsästysseura
1987 – E-P:n Kennelpiiri
1998 – Peräseinäjoen Metsästysseura
1988 – Asko Jaskari 50 v
1989 – Heimo Tevonen 50 v
1994 – Pekka  Vesilahti 50 v
1994 – Pentti Perälä 50 v
1994 – Esko Nummijärvi 50 v
1994 – Pentti Pitkänen 50 v
1994 – Veikko  Junnikkala, ajovoittaja-pääpalkinnon lahjoittaja  ”haulikko”
1994 – Pentti Särmä, ajovoittajan ylituomari
1995 – Aaro Pitkäaho  60 v
1996 – Antti Aro 50 v
1996 – Aslak Valli 50 v
1996 – Erkki  Lind 50 v
2002 – Pekka Heimovirta 50 v
2003 – Sakari Poti 50 v
2003 – Jaakko Ylinen 70 v
2003 – Veikko Ojala 50 v
2004 – Esa Mäkelä 50 v
2004 – Raimo Tulisalmi 60 v
2004 – Marja  Kytönen 50 v
2004 – Esko Vattulainen 50 v
2005 – Matti Rinta-Hiiro 60 v
2006 – Sakari Kankaanpää 60 v
2016 – Mika Pihlajamäki 5

Ajovoittajat

Etelä-Pohjanmaan Ajovoittajat ja kävijät:

  • 1974 – Harjavalta, u. Piki AJOVOITTAJA 1974, om. Antti Myllymäki Nurmo
  • 1974 – Harjavalta, u. Vekku sij. 3, om. Antti Aro Ilmajoki
  • 1975 – Sysmä, u. Piki sij. 5 om. Antti Myllymäki Nurmo
  • 1975 – Sysmä, u. Vekku sij. 9, om. Antti Aro Ilmajoki
  • 1977 – Haukiputaa, u. Riksi sij. 8 om. Pekka Vesilahti Ilmajoki
  • 1979 – Hyytiälä, u. Tumpa sij. 11 om. Erkki Palomäki Alavus
  • 1980 – Iitti, n. Netta sij. 3 om. Vilho Kätkä Peräseinäjoki
  • 1980 – Iitti, u. Riksi sij. 4 om. Pekka Vesilahti Ilmajoki
  • 1981 – Sotkamo, u. Denis sij. 6 om. Heimo Tervonen & Erkki Rintala Kauhava
  • 1982 – Kurikka, u. Riksi sij. 3 om. Pekka Vesilahti Ilmajoki
  • 1982 – Kurikka, u. Ressu sij. 4 om. Heimo Mastosalo Seinäjoki
  • 1983 – Mynämäki, n. Donna AJOVOITTAJA 1983, om. Asko Jaskari Nurmo
  • 1983 – Mynämäki, n. Bella sij. 9 om. Seppo Raivio Ähtäri
  • 1984 – Juva n. Donna sij. 10 om. Asko Jaskari Nurmo
  • 1984 – Juva u. Rai, koira katosi, om. Tarmo Kivilahti Ähtäri
  • 1985 – Keminmaa u. Roy AJOVOITTAJA 1985, om. Erkki Takkula Kauhajoki
  • 1985 – Keminmaa, n. Donna om. Asko Jaskari Nurmo luopui,
  • 1986 – Jämsä u. Roy AJOVOITTAJA 1986, om. Erkki Takkula Kauhajoki
  • 1986 – Jämsä, n. Repekka sij. 4 om. Antti Fagerholm Kauhava,
  • 1986 – Jämsä,  u . Rape sij. 10 om. Pekka Vesilahti Ilmajoki
  • 1988 – Hartola u. Osku sij. 6 om. Juhani Kankimäki Ähtäri
  • 1988 – Hartola, u. Toska sij. 10 om. Risto Rajala Peräseinäjoki
  • 1991 – Kuru, n. Laidunkujan Tellu sij. 6 om. Aslak Valli Ilmajoki
  • 1991 – Kuru, u. Ranpo sij. 9 om. Jyri Hautamäki Ilmajoki
  • 1993 – Kuusamo, n. Kata, AJOVOITTAJA 1993, om. Mikko Harju Alajärvi
  • 1993 – Kuusamo, u. Ranpo, sij. 7 om. Jyri Hautamäki Ilmajoki
  • 1994 – Nurmo, n. Laidunkujan Tellu, sij. 9 om. Aslak Valli Ilmajoki
  • 1994 – Nurmo, n. Nöpö, sij. 11 om. Lauri Korpi Kurikka
  • 1994 – Nurmo, n. Kata, suljettiin, om. Mikko Harju Alajärvi
  • 1996 – Kontiolahti, n. Amanda, suljettiin, om. Matti Torkko Isokyrö
  • 1998 – Kannonkoski, n. Geena sij. 3 om. Jyrki Pelkkikangas Kauhava
  • 1999 – Nurmijärvi, n. Geena sij. 8 om. Jyrki Pelkkikangas Kauhava
  • 2000 – Luumäki, u. Kössi sij. 4 om. Paavo Rintamäki Seinäjoki
  • 2000 – Luumäki, n. Geena sij. 8 om Jyrki Pelkkikangas Kauhava
  • 2001 – Keminmaa, u. Laidunkujan Vili sij. 8 om. Aslak Valli Ilmajoki
  • 2001 – Keminmaa, u. Jaritan Jeri sij. 10 om. Jani Pihlajamäki Alavus
  • 2002 – Kokemäki, n. Geena sij. 11 om. Jyrki Pelkkikangas Kauhava
  • 2003 – Orivesi, u. Laidunkujan Vili sij. 9 om. Aslak Valli Ilmajoki
  • 2003 – Orivesi, n. Geena, sij. 10 om. Jyrki Pelkkikangas Kauhava
  • 2006 – Lapua, u. Puppe sij. 11 om. Jussi Jaskari Kuortane
  • 2008 – Vehmaa, u. Puppe sij. 7 om. Jussi Jaskari Kuortane
  • 2009 – Oulu, n. Lilli sij.8 om.Paavo Rintamäki Seinäjoki
  • 2009 – Oulu, n. Tinka sij.11 om.Mika Pihlajamäki Alavus
  • 2010 – Uurainen, n. Tinka sij.12 om.Mika Pihlajamäki Alavus
  • 2010 – Uurainen, u. Sakin Topi sij.10 om.Raimo Tulisalmi Vähäkyrö
  • 2013 – Kajaani, n. Flikka sij.4 om.Vesa Peltoniemi Laihia
  • 2016 – Kontiolahti, n. Anninkulman Hetta sij. 8 om. Merja ja Mika Pihlajamäki, Alavus
    2017 – Rovaniemi s. Siru sij. 11 om. Esa Mäkelä Jalasjärvi

Naisten ajovoittaja

  • 2012 Ristiina n.Tinka sij.1 om.Merja Pihlajamäki Alavus
  • 2013 Kokemäki n.Tinka sij.1 om.Merja Pihlajamäki Alavus

Maaotteluvoittajat

  • 1985 – u. Roy, om. Erkki Takkula Kauhajoki

E-P Beagle Kerhonmestarit

  • 1974 u. Rommel 52,83 Pentti Perälä Ilmajoki
  • 1975 u. Vekku 56,54 Antti Aro Ilmajoki
  • 1976 u. Rommel 88,05 Pentti Perälä Ilmajoki
  • 1977 u. Pele 20,75 Kirsi Viitala Nurmo
  • 1978 u. Denis 61,85 H. Tervonen & E. Rintala Kauhava
  • 1979 u. Ringo 71,58 Kalevi Taipalus Ilmajoki
  • 1980 u. Denis 74,44 H. Tervonen & E. Rintala Kauhava
  • 1981 u. Kasperi 71,36 Minna Fräntilä Kauhava
  • 1982 n. Bella 85,75 Seppo Raivio Ähtäri
  • 1983 n. Bella 69,25 Seppo Raivio Ähtäri
  • 1984 u. Roy 75,34 Erkki Takkula Kauhajoki
  • 1985 n. Asta 60,67 Ritva Yli–Ojanperä Ilmajoki
  • 1986 u. Osku 65,00 Juhani Kangimäki Ähtäri
  • 1987 u. Rai 90,92 K & T Kivilahti Ähtäri
  • 1988 u. Rai 83, 78 K & T Kivilahti Ähtäri
  • 1989 n. Rasa 55,83 Erkki Takkula Kauhajoki
  • 1990 n. Nöpö 63,39 Lauri Korpi Kurikka
  • 1991 u. Kiilan Timi 71,08 Asko Jaskari Nurmo
  • 1992 u. Kiilan Timi 94,04 Asko Jaskari Nurmo
  • 1993 Kokeet peruttiin, syy sääolosuhteiden takia
  • 1994 n. Töpö 40,30 Veikko Ojala Kurikka
  • 1995 n. Töpö 37,50 Veikko Ojala Kurikka
  • 1996 u. Turpo 66,92 Antti Fagerholm Kauhava
  • 1997 n.Geena 72,17 Jyrki Pelkkikangas Kauhava
  • 1998 n. Jaritan Tara 64,22 Ritva Yli–Ojanperä Ilmajoki
  • 1999 u. Riku 49,58 Raimo Tulisalmi Vähäkyrö
  • 2000 u. Jaritan Jeri 63,21 Jani Pihlajamäki Alavus
  • 2001 Kokeet peruttiin, syy sääolosuhteiden takia
  • 2002 n. Korpikuusen Betsy 43,79 Jyrki Pelkkikangas Kauhava
  • 2003 u. Loukonojan Simppa 2.00 Veikko Ojala Kurikka
  • (2 kokeen yhteistulos)
  • 2004 u . Riku 101,54 Raimo Tulisalmi Vähäkyrö
  • 2005 u. Loukonojan Simppa 107,25 Veikko Ojala Kurikka
  • 2006 n. Ulsakan Amalia 64,04 Sakari Kankaanpää Ilmajoki
  • 2007 n. Ulsakan Amalia 67,67 Sakari Kankaanpää Ilmajoki
  • 2008 n. Ulsakan Amalia 142,34 Sakari Kankaanpää Ilmajoki
  • 2009 n. Siru 155,09 Esa Mäkelä Jalasjärvi
  • 2010 Ei kisoja
  • 2011 n. Flikka 112,00 Vesa Peltoniemi Laihia
  • 2012 n.Siru 72,79p Esa Mäkelä Jalasjärvi
  • 2013 n.Loukonojan Alli 82,08p Veikko Ojala Kurikka
    2014 n. Loukonojan Alli om. Veikko Ojala Kurikka
    2015 n. Anninkulman Hetta om Merja ja Mika Pihlajamäki Alavus
    2016 u. Hautapakan Camon Sinttu 67,54p Taneli Santala, Teuva
    2017 u. Hautapakan Camon Sinttu
    2018 u. Hautapakan Camon Sinttu

 

Piirinmestarit

Etelä-Pohjanmaan kennelpiirin Beagle-piirinmestarit.
Ensimmäiset Beaglein piirinmestaruuskokeet pidettiin Kauhavalla 30-31.1971, ylituomarina Aito Kivimäki Kauhavalta.

  • 1971 n. Mosse, om. Simo Ahokas Kauhava  VOI3, 39,25 p
  • 1972 *** n. Jahtiluhdan Napero, om. Antti Pajukoski Seinäjoki VOI1, 65,56 p
  • 1973 *** u. Piki, om. Antti Myllymäki Seinäjoki VOI1, 73,67 p
  • 1974 ** u. Vekku, om. Antti Aro Ilmajoki VOI1, 78,51 p
  • 1975 *** u. Pele, om. Kirsi Viitala Nurmo VOI1, 71,31 p
  • 1976 *** u. Pele, om. Kirsi Viitala Nurmo VOI1, 65,56 p
  • 1977 *** u. Rommeli, om. Pentti Perälä Ilmajoki VOI 1, 73,39 p
  • 1978 ** u. Vekku, om. Antti Aro Ilmajoki VOI1, 81,13 p
  • 1979 ** u. Riksi, om. Pekka Vesilahti VOI1, 78,83 p
  • 1980 *** n. Netta, om. Vilho Kätkä VOI1, 72,30 p
  • 1981 *** u. Denis, om. Heimo Tervonen & Erkki Rintala Kauhava VOI1, 61,39 p
  • 1982 ** u. Ressu, om. Heimo Mastosalo Seinäjoki VOI1, 78,72 p
  • 1983 *** n. Bella, om. Seppo Raivio Ähtäri VOI1, 89,43 p
  • 1984 *** u. Puntus, om. Aaro Pitkäaho Ähtäri VOI1, 71,36 p
  • 1985 ** u. Roy, om. Erkki Takkula Kauhajoki VOI1, 59,50 p
  • 1986 *** u. Rape, om. Pekka Vesilahti Ilmajoki  VOI1, 70,46 p
  • 1987 ** u. Roy, om. Erkki Takkula Kauhajoki  VOI1, 74,68 p
  • 1988 *** u. Rape, om. Pekka Vesilahti Ilmajoki VOI1, 76,44 p
  • 1989 ** u. Sinppa, om. Terhi Ala-Reini Isokyrö VOI1, 93,69 p
  • 1990 *** u. Kiilan Timi, om. Asko Jaskari Nurmo VOI1, 79,11 p
  • 1991 *** n. Laidunkujan Tellu, om. Aslak Valli Ilmajoki VOI1, 76,83 p
  • 1992 *** u. Kiilan Timi, om. Asko Jaskari Nurmo VOI1, 68,60 p
  • 1993 ** u. Ranbo, om. Jyri Hautamäki Ilmajoki VOI1, 75,68 p
  • 1994 *** n. Laidunkujan Tellu, om. Aslak Valli Ilmajoki VOI1, 88,58 p
  • 1995 ** n. Rasa, om. Erkki Takkula Kauhajoki VOI1, 67,17 p
  • 1996 *** n. Amanda, om. Raija Torkko Isokyrö VOI1, 62,66 p
  • 1997 *** u. Kiilan Timi, om. Asko Jaskari Nurmo VOI1, 86,17 p
  • 1998 ** n. Töpö, om.  Veikko Ojala Kurikka VOI2, 59,09 p
  • 1999 ** n. Ojan Assi, om. Matti Rinta-Hiiro Alahärmä VOI1, 77,78 p
  • 2000 *** n. Geena, om. Jyrki Pelkkikangas Kauhava VOI1, 73,67 p
  • 2001 u. Kössi, om. Paavo Rintamäki Seinäjoki VOI1, 73,43 p
  • 2002 *** n. Geena, om. Jyrki Pelkkikangas Kauhava BEAJ3, 43,92 p
  • 2003 Ei kisoja
  • 2004 Ei kisoja
  • 2005 Ei luokkatulosta
  • 2006 * Puppe, om. Jussi Jaskari Kuortane BEAJ3, 41,83 p
  • 2007 * Puppe, om. Jussi Jaskari Kuortane BEAJ2, 53,79 p
  • 2008 Ei kisoja
  • 2009 Ei luokkatuloksia
  • 2010 n. Lilli om. Paavo Rintamäki BEAJ1. 83,88p
  • 2011 n. Anninkulman Hetta om. Mika ja Merja Pihlajamäki Alavus BEAJ1. 83,17p
  • 2012 n. Flikka Vesa Peltoniemi Laihia BEAJ2. 55.33p
  • 2013 n. Flikka Vesa Peltoniemi Laihia BEAJ1. 75.17p
    2014 n. Siru om. Esa Mäkelä Jalasjärvi
    2015 n. Anninkulman Hetta om. Merja ja Mika Pihlajamäki Alavus
    2016 n. Lilli om. Paavo Rintamäki Seinäjoki BEAJ3, 43,67
    2017 n. Siru om. Esa Mäkelä Jalasjärvi