Tulokset

Beaglepäivä 4.8. vietettiin Kurikan Meskaases lähes 20-hengen voimin, kiitos Ojalan pariskunnalle maittavista tarjoiluista.
Mölkkykisan tulokset:
Veikko Ojala                 50 p
Pekka Heimovirta       48 p
Vilma Mäenpää           45 p (nuorten sarjan voittaja)
Sirkka Ojala                  43 p
Esa Mäkelä                   42 p
Reijo Rintala                 30 p
Arja                                27 p
Aslak Valli                     21 p
Iida Mäenpää                7 p
Sihteerinä toimi ansiokkaasti Merja Pihlajamäki

E-P:n Beagle ry:n pilkkikisa 7.4.2018
E-P:n Beaglen perinteinen pilkkikilpailu käytiin Evijärvellä aurinkoisessa ja tuulisessa säässä, Palomäen pariskunnan hoitaessa maittavat trahteerit ja lämpimän saunan, josta heille parhaimmat kiitokset.  Tulokset:

Pihlajamäki Merja  4000 g, jo toinen voitto peräkkäin
Pihlajamäki Mika    1840 g
Ojala Veikko              450 g
Palomäki Seppo       390 g
Viitasaari Elmi (2v)    240 g
Heimovirta Pekka       90 g
Valli Aslak                  +_ 0 g
Viitasaaren Mikko rouvineen oli myös paikalla. Pilkkijöitähän olisi tietenkin Evijärven jäälle mahtunut useampiakin, mutta monastihan se laatu on määrää tärkeämpi!

 

Pikkuusen paremmat beaglekisat

Pikkuusen paremmat ajeltiin haastavissa olosuhteissa 6.1.2018.

Suuret kiitokset ylituomari Tero Vikman ja tehokas sihteeri Jouni Salmenoja!
Ja tietenkin loistava beaglehenkinen kökkäporukka sekä erityisesti loistavat tuomarit!  Osallistujille iso kiitos että olitte mukana tekemässä historiallista koetta. Kokeeseen osallistui yhteensä 21 koiraa!

TERVETULOA MYÖS ENSI VUONNA!

  Koira, Omistaja Haku1 Haku2 Ajo1 Ajo2 Haku Haukku Ajotaito Hakulöysyys Ajolöysyys Pisteet Sijoitus
 161/2  FI50249/11 HAUTAPAKAN CAMON SINTTU, Santala Taneli 61 44 81 120 9.5 7.5 8 0 0 83,63 1
 161/2  FI25062/13 XENA, Laurell Ville 128 52 103 96 9 8 7.75 0 0 82,79 2
 161/1  FI24429/14 MEHTOKUMMUN AIRO, Toni Asunmaa 80 20 75 120 10 8 7.25 0 0 82,13 3
 161/1  FI52896/15 PONU, Harri Räbinä 5 92 56 100 9.25 6.5 5.25 0 0 66,50 4
 161/2  FI30229/12 RENTUN TIRPITZ, Anne Jakoleff ja Kari Hiivola 19 61 35 106 9 9 6 0 0 65,13 5
 161/1  FI48937/09 BLACKPEPOON BE COOPER, Samppa ja Alpo Kaisto 35 205 120 6.5 8 9 0 0 58,50 6
 161/2  FI43345/12 MATILDA, Tero Liukas 135 105 104 3.75 8 9 0 0 51,08 7
 161/1  FI29858/13 HIGHWAY’S FELLOW, Kalervo Närhi 166 15 110 6 5.5 5 1 0 47,58 8
 161/2  FI20063/11 TERVAPEKAN HILLA, Parviainen Jukka 50 190 95 6.5 6.5 6 0 0 46,71 9
 161/2  FI10796/14 KÄENKUKKULAN ELSA, Antti Uusimäki 155 45 101 4.25 6 7 0 0 46,71 10
 161/1  FI17478/16 KAKE, Heikki Kupila 75 73 8 4.5 5 0 0 38,79 11
 161/1  FI47136/15 KUIVANSALON VEETI, Jukka Auter 101 139 19 4 6 1 0 0 16,54 12
 161/1  FI25193/12 ANNINKULMAN ROOPE, Ignatius Jouko Ja Ralli Lea 240 3 0 0 0 0 3,00 13
 161/1  FI38551/14 TAIVALTAJAN BRUTUS, Toivo,Jouni ja Seija Kangas 240 3 0 0 0 0 3,00 14
 161/2  FI26791/14 KUIVANSALON SISSI, Kristo Suurla 240 3 0 0 0 0 3,00 15
 161/1  FI36753/14 ASTALAN ZULU, Esa Kujala 150 3 0 0 0 0 3,00 16
 161/2  FI13722/14 KOMSILAN FOXY LADY, IntroosMargaret 185 3 0 0 0 0 3,00 17
 161/1  FI25853/14 PAPINNIEMEN MORA, Raimo Tulisalmi 240 3 0 0 0 0 3,00 18
 161/2  FI28747/10 LOUKONOJAN ALLI, Ojala Veikko 240 3 0 0 0 0 3,00 19
 161/2  FI33674/15 KÄENKUKKULAN PINJA, Jouko Mäkinen 240 3 0 0 0 0 3,00 20
 161/2  FI40013/15 LYYLI, Irma ja Akia VanhLa 240 2 0 0 0 0 2,00 21

Lännenlohko Ilmajoki 28.10.2017
Lännenlohko kilpailtiin Ilmajoella erittäin haasteellisissa olosuhteissa. Kokeen ylituomarina toimi Jukka-Pekka Siltala Ilmajoelta. Koirat saatiin järjestykseen ja 3 ensimmäistä jatkavat Ajovoittajaotteluun Rovaniemelle.

1. Lehtipaavalin Lukas 62,92 beaj1 om. Timo Mäkinen
2. Peräpöksän Peni Pimpulan Poika 42,29 beaj3 om. Jouko Lempinen
3. Siru 41,67 beaj3 om. Esa Mäkelä
4. Papinniemen Herman 40,92 beaj3 om. Juho Lehtoranta
5. Astalan Touchdown 34,21 beaj0 om. Tom Österbacka
6. Papinniemen Mora 25,50 beaj0 om. Raimo Tulisalmi
7. Highway’s Mauser 19,04 beaj0 om. Simon ja Dan Åkers
8. Helmi 16,88 beaj0 om. Aki ja Irma Vanhala
9. Anninkulman Hetta 4,00 beaj0 om. Mika ja Merja Pihlajamäki
10. Lilli 3,00 beaj0 om. Paavo Rintamäki
11. Hamitan Jane 2,00 beaj0 om. Veikko Lampinen
12. Jööti luopui om. Arto Kauppinen

PM-koe, Jalasjärvi 1.10.2017
1. Siru 43,63 om. Esa Mäkelä Jalasjärvi
2. Anninkulman Hetta 4,00 om. Mika ja Merja Pihlajamäki Alavus
3. Lilli 2,50 om. Paavo Rintamäki Seinäjoki
4. Hautapakan Camon Sinttu 2,00 om. Taneli Santala Teuva

E-P Beagle ry:n pilkkikisa 2017
E-P:n beaglen pilkkikisaan osallistui 6 innokasta pilkkijää. Kisa käytiin Evijärvellä Palomäen pariskunnan isännöimänä, kiitos heille trahteerista.

Tulokset:
1. Merja Pihlajamäki (2430 g)
2. Mika Pihlajamäki (2160 g)
3. Joonas Kupila (1470 g)
4. Seppo Palomäki (1140 g)
5. Heikki Kupila (780 g)
6. Esa Mäkelä (550 g)

Pikkuusen paree beaglekoe tulokset 21.1.2017:
1. Hautapakan Camoon Sinttu om. Taneli Santala, Teuva BEAJ1 67,54
2. Xena, om. Ville Laurel, Valkeakoski BEAJ2 52,96
3. Papinniemen Mora, om. Raimo Tulisalmi Vähäkyrö, BEAJ2 51,96
4. Blackpepoon Be Cooper, om. Samppa Kaisto, Ii, BEAJ2 50,46
5. Käenkukkulan Elsa, om. Antti Uusimäki, Riihimäki, BEAJ3 40,54
6. Hoppuhelka om, Janne Järvelä, Vaasa, BEAJ0 39,88
7. Kuivansalon Sissi, om. Risto Suurla, Ilmajoki, BEAJ0, 36,33
8. Tuuli, om. Juhani Aaltonen, Mynämäki, BEAJ0, 9,04
9. Anninkulman Hetta, om. Merja ja Mika Pihlajamäki, Alavus, BEAJ0 3,00
10. Taivaltajan Brutus, om. Toivo Kangas, Kolari, BEAJ0 3,00
11. Pikkumäen Parooni, om. Heikki Kupila, Pietarsaari BEAJ0 3,00

PM-koe Laihia 2.10.2016
1. Lilli om. Paavo Rintamäki, Seinäjoki, BEAJ3 43,67
2. Loukonojan Alli om. Veikko Ojala, Kurikka, BEAJ0 21,71
3. Anninkulman Hetta om. Merja&Mika Pihlajamäki, Alavus, BEAJ0 17,63
4. Hautapakan Camoon Sinttu om. Taneli Santala, Teuva, BEAJ0 3,00

Lännenlohko 29.10.2016 Uurainen
1. Anninkulman Hetta om. M&M Pihlajamäki, Alavus, BEAJ1 64,13
5. Lilli pm. Paavo Rintamäki, Seinäjoki, BEAJ3 44,58
11. Loukonojan Alli om. Veikko Ojala, Kurikka, BEAJ0 02

Ajovoittaja 2016
8. Anninkulman Hetta om. M&M Pihlajamäki, Alavus, pist. 71,33

PM-koe, Alavus 2.10.2016
Etelä-Pohjanmaan PM-koe pidettiin Alavudella 4.10. Kokeen järjesti Sydänmaan ms ja ylituomarina toimi Marko Ketoja Kortesjärveltä. Kokeeseen osallistui kolme beaglea, jotka kaikki jatkavat Lännen lohkoon

1. n. Kva Anninkulman Hetta 61,88 Mika ja Merja Pihlajamäki Alavus
2. n. Kva Lilli 49,92 Paavo Rintamäki Seinäjoki
3. n. Hautapakan Camon Sinttu 39,96 Taneli Santala Teuva